Global Entry już nie dla nowojorczyków

Reklama - Advertisement

Aktualizacja 7/23/20:

Nowojorczycy mogą znowu ubiegać się o członkostwo w programach typu Trusted Traveler

 

Departament Bezpieczeństwa Narodowego (Homeland Security), zawiesił prawo nowojorczyków do ubiegania się o członkostwo w programach typu Trusted Traveler. Należy do nich na przykład program Global Entry, dzięki któremu, pasażerowie mogą szybciej przechodzić odprawę i omijać kolejki na lotniskach.

Zawieszenie w prawach dotyczy tych mieszkańców stanu Nowy Jork, którzy chcą odnowić swoje członkostwo, jak i tych, którzy dopiero chcą aplikować. Zakaz nie ma wpływu na status członków, którzy już posiadają przywilej w ramach np. Global Entry, aż do momentu jego wygaśnięcia.

Powód? Władze federalne jako powód podają obowiązujące od grudnia 2019 roku prawo “zielonego światła,” zgodnie z którym, osoby nieudokumentowane mogą ubiegać się w stanie Nowy Jork o prawo jazdy. Nie muszą one okazywać social security, a jedynie paszport czy prawo jazdy z innego kraju. 

Władze federalne podają, że zgodnie z nowym prawem, urząd imigracyjny i służby celne nie mają dostępu do bazy danych DMV w stanie Nowy Jork. Aby otrzymać członkostwo w programach typu Trusted Traveler, trzeba spełnić wiele wymagań, w tym przejść szczegółowe sprawdzenie pod względem historii kryminalnej jak i rozmowę kwalifikacyjną. Bez możliwości otrzymania danych od DMV, władze federalne nie mogą sprawdzić czy kandydat się kwalifikuje.

Decyzja zapadła zaledwie dzień po tym, jak w orędziu do narodu, Prezydent Donald Trump potępił miasta-sanktuaria, do których należy Nowy Jork. Wielu nowojorskich polityków uważa, że jest to decyzja polityczna, a nie tak jak podają władze federalne, decyzja podjęta ze względów bezpieczeństwa.

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here