Historia Roja i wywiad z reżyserem “wyklętym”

Advertisement

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z reżyserem “Historii Roja” – Jerzym Zalewskim.  To pierwszy film fabularny zrealizowany w hołdzie żołnierzom wyklętym. Scenariusz inspirowany jest dramatycznymi losami Mieczysława Dziemieszkiewicza, pseudonim Rój, młodego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego i innych żołnierzy Wyklętych. W roli tytuowej debiutujcy na wielkim ekranie Krzysztof Zalewski-Brejdygant utalentowany muzyk i wokalista.

“Oni walczyli po wojnie z nowym, sowieckim okupantem, wiedząc, że istnieje polski rząd w Londynie, że kategorie Bóg, Honor, Ojczyzna nie zostały zawieszone. Młodzi, tacy jak “Rój”, żyli mitologią wojny starszych braci. Nie byli nią zmęczeni. Weszli w drugą okupację, jakby się bawili w berka. Właśnie ta młodość Roja powinna być przekonująca dla dzisiejszego młodego widza. Rój to taki Piotruś Pan, ale też tolkienowski Frodo, który wie, że ma nieść pierścień, ale do końca nie wie gdzie, bądz nie ma dokąd. A może ma go zanieść do naszej pamięci?” – Jerzy Zalewski, reżyser filmu.

Cała prawda o etapie powstawania filmu. Jakie przeszkody stanęły reżyserowi na drodze podczas kręcenia scen? Z jakim odbiorem spotkała się “Historia Roja? Dlaczego Jerzy Zalewski zdecydował sie poruszyć ten temat i przenieśc go na ekran? Na zakończenie także – czy “reżyser wyklęty” to dobre określenie dla Zalewskiego?

Zapraszamy do obejrzenia kontrowersyjnego wywiadu, w którym obalamy wszystkie kłamstwa i mity, a prawda ujrzała światło dzienne.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here