Joe Biden w drodze do Europy

Prezydent USA Joe Biden przylatuje z wizytą do Europy, aby zapewnić o jedności Zachodu, sprzeciwiającego się atakowi Rosji na Ukrainę. Tak oświadczył doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego amerykańskiego prezydenta, Jake Sullivan.

Joe Biden w czwartek w Brukseli weźmie udział w nadzwyczajnym szczycie NATO. W piątek rozpocznie dwudniową wizytę w Polsce. W Warszawie spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Prezydent USA spotka się też z amerykańskimi żołnierzami oraz ekspertami zaangażowanymi w pomoc humanitarną dla uchodźców. 

Jake Sullivan podczas konferencji prasowej pytany był o powód wizyty Joe Bidena w Polsce w kontekście niedawnej wizyty w naszym kraju wiceprezydent Kamali Harris. “Polska przyjęła ciężar pomocy humanitarnej w zakresie przepływu uchodźców. Polska jest krajem, w którym Stany Zjednoczone zwiększyły liczbę swoich znaczących sił, aby pomóc w zabezpieczeniu wschodniej flanki. Polska musi mierzyć się z przemieszczeniem rosyjskich wojsk na Białoruś, co zmienia sytuację bezpieczeństwa. Dlatego uważamy, że jest to właściwe miejsce do spotkania prezydenta z żołnierzami oraz specjalistami odpowiedzialnymi za pomoc humanitarną, a także narażającego się dla sprawy sojusznika.”

Wśród kluczowych obszarów wizyty doradca amerykańskiego prezydenta wymienił: pomoc Ukraińcom w samoobronie, podnoszenie kosztów inwazji dla Rosji oraz wzmacnianie sojuszu Zachodu.

W środę na profilach Białego Domu opublikowano nagranie, w którym Amanda Sloat,  doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego, przedstawia szczegóły jego podróży:

 


 

(IAR)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here