Koniec z religijnymi odstępstwami od szczepień w Nowym Jorku

Vaccine
Advertisement - Reklama

Nowy Jork zakończył w czwatek akceptowanie zwolnień od szczepień, które opierały się na wierzeniach religijnych. Podpisując ustawę, guberantor Andrew Cuomo powiedział, że w Nowym Jorku obowiązuje sytuacja zagrożenia zdrowia publicznego związana z rozprzestrzeniającą się odrą. W mieście Nowy Jork odnotowano 588 przypadków choroby, a poza miastem, w całym stanie, dodatkowo 336 przypadków.

Nowy Jork dołączył do stanów Kalifornia, Arizona, West Virginia, Mississippi i Maine, które również nie akceptują zwolnień na tle religijnym.

Wśród przeciwników ustawy jest wielu rodziców, ale również polityków, jak na przykład radny stanowy Michael Montesano z Long Island. Republikanin uważa ustawę za atak na prawa konstytucyjne zagwarantowane obywatelom w Pierwszej Poprawce. Demokrata z Rockland County, gdzie notuje się jedno z najbardziej agresywnych ognisk odry, radny Kenneth Zebrowski, powiedział, że głosował na tak, jako że, rolą polityków jest nie reagowanie na epidemię, ale jej przeciwdziałanie.

Ustawa została przegłosowana 36-26 w senacie stanowym, który kontrolowany jest przez Demokratów.

Jak podaje Departament Zdrowia, w stanie Nowy Jork w roku szkolnym 2017-2018, z religijnego odstępstwa od szczepień skorzystało 26,2174 uczniów szkół publicznych, prywatnych, centrów opieki nad dziećmi, żłobków i przedszkoli.

Jedyną opcją jaka pozostaje rodzicom aby nie zaszczepić dziecka, które uczęszcza do szkoły, jest obecnie w Nowym Jorku, odstępstwo ze względu na sytuację medyczną, czyli np. słaby system odpornościowy.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here