Ofiary śmiertelne, tysiące osób dotkniętych powodziami – Ida spustoszyła metropolię nowojorską

Aktualizacja: 9-3-21: potwierdzono śmierć przynajmniej 46 osób.

9-2-2021:

Przynajmniej 23 osoby nie żyją – wśród nich 2-letnie dziecko – po tym jak burza tropikalna Ida, przeszła przez metropolię nowojorską. W czwartek nad ranem, tysiące ludzi wciąż zmagało się z podtopieniami i utratą prądu. Największe zniszczenia odnotowano po przejściu tornada w miejscowości Mullica Hill w NJ, oraz w wyniku powodzi w północnej części stanu New Jersey i w mieście Nowy Jork. 

W środę wieczorem, gubernator stanu New Jerset Phil Murphy i burmistrz miasta Nowy Jork, Bill de Blasio, ogłosili stan wyjątkowy, aby pomóc w naprawianiu strat. Wszystkie stanowe biura zostały zamknięte w New Jersey w czwartek, a wiele dróg wciąż pozostawało nieprzejezdnych. Faktem jest, że skala powodzi zaskoczyła władze, które nie wydały wcześniej nakazów ewakuacji – szczególnie w mieście Nowy Jork. 

Dziewięć z potwierdzonych zgonów stwierdzono w dzielnicach Queens i Brooklyn. Na Queensie zginęli 2-letni chłopczyk; kobiety w wieku 45, 86 i 48 lat, mężczyźni w wieku 50 lat i 22 lata. Na Brooklynie zginął 66-letni mężczyzna. Podczas porannej konferencji prasowej, burmistrz Bill de Blasio, nie potwierdził informacji dotyczących dziewiątej ofiary. Komisarz policji nowojorskiej powiedział, że wszystko wskazuje na to, że większość z tych osób straciła życie we własnym domu – mieszkali oni w piwnicach, gdzie doszło do poważnych podtopień. 

14 zgonów zostało potwierdzonych w stanie New Jersey. Wiadomo, że przynajmniej cztery osoby zostały odnalezione martwe w kompleksie apartamentowców w Elizabeth. Jak potwierdziły władze, woda w okolicach apartamentowca osiągnęła nawet osiem stóp wysokości. Kolejna osoba straciła życie w Passaic, NJ. 

Jeszcze w czwartek, około 200 tysięcy osób pozbawionych było prądu w metropolii nowojorskiej – większość z tych przypadków w stanie New Jersey.

W mieście Nowy Jork – w Central Parku – spadło ponad 7 cali deszczu – to dużo więcej, niż w trakcie huraganu Henri, który niedawno przeszedł nad północno-wschodnim wybrzeżem USA. w środę w nocy woda zalewała metro. Mieszkańcy Nowego Jorku umieszczali w internecie wideo, ukazujące, jak woda wypełnia autobusy miejskie, którymi podróżowali. Metro zamknięte zostało dopiero  w szczytowym momencie opadów. Wtedy też wprowadzony został zakaz opuszczania miasta – w wielu z tych przypadków, było już za późno – wiele osób utknęło w komunikacji miejskiej. 

Słuchacze Radio RAMPA nadesłali do redakcji wiele filmów i zdjęć ukazujących powodzie na ulicach m.in. miast Carteret, Newark czy Linden w New Jersey, oraz dzielnic takich jak Greenpoint czy Maspeth w Nowym Jorku. Wszystkie je możecie zobaczyć na fanpage Radio RAMPA na Facebook.

 


 

W czwartek rano, do Mullica Hill w New Jersey przyjechał gubernator stanu Phil Murphy. Tornado dokonało tam zniszczeń wielu domów. Gubernator zapewnił o udzieleniu pomocy w ich odbudowaniu. 

(Zdjęcia: biuro Gubernatora Stanu New Jersey)

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here