Polska policja ćwiczy z FBI epizody antyterrorystyczne

Reklama - Advertisement

Dwa tysiące sześciuset polskich policjantów, strażacy, ratownicy medyczni, funkcjonariusze ABW oraz kilkudziesięciu funkcjonariuszy FBI bierze udział w polsko – amerykańskich ćwiczeniach kontrterrorystycznych.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński powiedział, że to pierwsze tego typu tak duże ćwiczenia w Europie.

Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk powiedział, że trwające w Polsce ćwiczenia antyterrorystyczne są największą taką operacją w historii naszego kraju. Ćwiczenia o kryptonimie „Wolf-Ram-23” rozpoczęły się w poniedziałek w Warszawie, a we wtorek są prowadzone między innymi w Łodzi.

Organizatorem kontrterrorystycznych ćwiczeń polsko – amerykańskich jest Komenda Główna Policji przy współpracy z Federalnym Biurem Śledczym Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych.

Zastępca Szefa Misji Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce, Daniel Lawton, powiedział, że trwające w Polsce ćwiczenia antyterrorystyczne mają sprawdzić gotowość polskich służb na wypadek ataku terrorystycznego. Na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw wewnętrznych Mariuszem Kamińskim i Komendantem Głównym Policji Jarosławem Szymczykiem Daniel Lawton powiedział, że FBI współpracuje z polskim rządem w przeciwdziałaniu zagrożeniom terrorystycznym w Polsce i na całym świecie. Dodał, że funkcjonariusze FBI pełnią w czasie ćwiczeń role obserwatorów i doradców w różnych dziedzinach:

“Eksperci z FBI działają na wielu polach, takich, jak zarządzanie kryzysowe, negocjacje w sprawie zakładników, rozbrajanie ładunków wybuchowych, zbieranie i analiza danych, niebezpieczne materiały, zagrożenia chemiczne i taktyka broni specjalnych”.

Zastępca Szefa Misji zapowiedział, że współpraca amerykańskich i polskich służb będzie kontynuowana i rozwijana.

/IAR/RadioRAMPA

Zdjęcie:Polska Policja/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here