Prezydent Andrzej Duda w NYC spotka się z przywódcami Albani, Jordani a także Palestyny i Izraela

Prezydent Andrzej Duda w NYC spotka się z przywódcami Albani, Jordani a także Palestyny i Izraela
Reklama:

Prezydent Polski Andrzej Duda rozpoczyna dzisiaj udział w obradach 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. We wtorek, najbardziej wyczekiwanym, jest przemówienie prezydenta USA, Donalda Trumpa. Prezydent Polski wystąpi w środę, a dzisiaj weźmie udział w kilku spotkaniach bilateralnych, a także, w dyskusjach dotyczących przyszłości misji pokojowych ONZ.

Jak podaje Kancelaria Prezydenta RP, “Prezydent weźmie udział w spotkaniu pod przewodnictwem Sekretarza Generalnego na temat poprawy efektywności i bezpieczeństwa misji pokojowych ONZ. Polska podpisała nową Deklarację Wspólnych Zobowiązań w sprawie Operacji Pokojowych i aktywnie zabiega o powrót do zwiększonego udziału w tych działaniach. Ze względu na doświadczenie w misjach bliskowschodnich szczególnie zależy nam na powrocie w ten właśnie rejon. Na początku sierpnia 2018 r. strona polska zgłosiła w Sekretariacie ONZ nasze zainteresowanie zaangażowaniem w misję UNDOF  (misja Sił Narodów Zjednoczonych ds. Nadzoru Rozdzielenia Wojsk na Wzgórzach Golan).”

Jak poinformował Krzysztof Szczerski, we wrześniu złożyliśmy notę i zarejestrowaliśmy zgłoszenie w systemie generacji sił. – Nasz powrót do szeregów tej misji stanowiłby sukces zarówno dla Polski, jak i ONZ – uważa minister Szczerski. Polska zadeklarowała również udział siedmiu policjantów w misji UNMISS w Sudanie Południowym. Obecnie trwają przygotowania do ich wyjazdu w rejon misji. – Mamy nadzieję na ich możliwie jak najszybszy wyjazd, najpóźniej na początku 2019 roku – dodał szef prezydenckiego gabinetu, czytamy na Prezydent.pl

W poniedziałek wieczorem w Nowym Jorku, Minister Szczerski potwierdził spotkania prezydenta Andrzeja Dudy w trakcie wizyty w ONZ.

 

About The Author

Related posts