Rząd wprowadził w całym kraju stopień alarmowy ALFA. Dodatkowe obowiązki dla administracji

Reklama - Advertisement
Premier Beata Szydło podpisała zarządzenie ws. wprowadzenia na terenie całego kraju stopnia alarmowego ALFA w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży – poinformował w środę PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek.
“Premier Beata Szydło podpisała zarządzenie w sprawie wprowadzenia stopnia alarmowego +ALFA+ od północy 20 lipca do 23.59 1 sierpnia i stopień alarmowy BRAVO, jeśli chodzi o cyberprzestrzeń” – powiedział PAP rzecznik rządu.
“Chodzi też o wzmocniony monitoring cyberprzestrzeni i dyżury osób, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni” – dodał.
Stopień ALFA ma charakter ogólnego ostrzeżenia. Po wprowadzeniu pierwszego stopnia alarmowego organy administracji publicznej będą zobligowane do prowadzenia wzmożonej kontroli miejsc użyteczności publicznej i dużych skupisk ludności. Będą musiały na bieżąco przekazywać informacje odpowiednim służbom w przypadku znalezienia podejrzanych pakunków, samochodów, czy o podejrzanie zachowujących się osobach.
Organy administracji będą też zobligowane, żeby sprawdzić swoje instalacje alarmowe i przepustowość dróg ewakuacyjnych i dokonać przeglądu procedur związanych z wprowadzeniem wyższych stopni alarmowych.
Ustawa o działaniach antyterrorystycznych zakłada, że w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub zagrożenia takim zdarzeniem można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych: ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA. Najwyższy czwarty stopień, DELTA, może być wprowadzany, gdy dojdzie do zdarzenia terrorystycznego lub informacje będą wskazywać na zaawansowaną fazę przygotowań do takiego zdarzenia w Polsce albo wobec Polaków lub naszych instytucji za granicą.
Stopień alarmowy wprowadza premier lub – w przypadkach niecierpiących zwłoki – minister spraw wewnętrznych, informując premiera.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here