Spada inflacja w Stanach Zjednoczonych

Reklama - Advertisement

Inflacja w Stanach Zjednoczonych spowolniła. Według najnowszego raportu amerykańskiego Departamentu Pracy, w kwietniu średni wzrost cen w USA wyniósł 4,9 procent. To najniższy poziom inflacji od dwóch lat.

Trend spadkowy inflacji w Stanach Zjednoczonych trwa od połowy ubiegłego roku, kiedy to wskaźnik wzrostu cen konsumpcyjnych w USA przekraczał 9%. Roczna inflacja na poziomie 4,9% jest niższa niż przewidywali ekonomiści. Według raportu Departamentu Pracy ostatnie miesiące przyniosły spadek cen gazu, elektryczności, biletów lotniczych, a także mięsa i owoców. Rosły natomiast ceny używanych samochodów oraz benzyny. Analitycy zgodnie uznali, że raport jest dowodem na wyraźny spadek presji inflacyjnej. Ostrzegli jednak, że droga do pożądanego poziomu inflacji na poziomie 2% jest jeszcze długa. Najnowszy raport Departamentu Pracy może wzmocnić przekonanie urzędników zarządu Rezerwy Federalnej o konieczności czasowego powstrzymania się od podnoszenia stóp procentowych. Obecnie stopa procentowa FED wynosi niewiele ponad 5%.

/IAR/RadioRAMPA/

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here