Stan NY zamyka wszystkie “biznesy niekonieczne” i nakazuje mieszkańcom pozostać w domu

Stan NY zamyka wszystkie “biznesy niekonieczne” i nakazuje mieszkańcom pozostać w domu
Photo Credit To Andrew M Cuomo
Reklama:

Aby spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa, należy zmniejszyć zagęszczenie ludzi w stanie w stanie Nowy Jork obowiązywać będą nowe zarządzenia:

 • otwarte mają być biznesy tylko i wyłącznie te, które są niezbędne – reszta biznesów niekoniecznych ma nakaz ograniczyć ilość pracowników, którzy są w pracy do 0% – wszyscy, którzy mogą, mają pracować z domu – wszystkie biznesy mają być zamknięte;
 • zakazane są niekonieczne zgromadzenia ludzi w grupach – wszyscy mają pozostać w domach, aby przede wszystkim chronić osoby najbardziej narażone (starsze i chore)
  • można wychodzić na zewnątrz poćwiczyć, ale samemu
  • jeżeli spodziewasz się, że ktoś Cię odwiedza lub ma Ci pomóc, musisz sprawdzić jego temperaturę
  • nie odwiedzaj domostw, gdzie znajduje się kilka osób
  • wszystkie osoby szczególnie narażone, powinny nosić maskę kiedy są w towarzystwie innych
  • wszyscy w obecności osób narażonych, powinni nosić maski
  • zachowaj sześć stóp odległości od innej osoby
  • nie używaj transportu publicznego, chyba że jest to absolutnie niezbędne
 • osoby, które nie są narażone, powinny również stosować się do powyższych zaleceń, a dodatkowo, jeżeli jesteś chory zostań w domu; zachowuj środki ostrożności, używając np. chusteczek nasiąkniętych alkoholem; 
 • nie będą przeprowadzane eksmisje przez 90 dni – dotyczy zarówno budynków mieszkalnych jak i komercyjnych

Powyższe zasady będą egzekwowane od niedzieli wieczorem – będą kary lub przymusowe zamknięcia dla tych biznesów, które się nie stosują. Nie przewiduje się kar dla osób indywidualnych, ale Gubernator apeluje o zbiorową odpowiedzialność. Gubernator podkreślił, że nie zakazuje wychodzenia na zewnątrz, jednak apeluje, aby robić to w odosobnieniu – gubernator powiedział również, że to może być obowiązująca sytuacja na kilka miesięcy (3-4)

Biznesy konieczne, które mogą operować to serwisy dostawcze, media, magazyny, branża spożywcza i produkcja jedzenia, apteki, służby medyczne, serwisy użytkowe (woda, prąd, itd.), banki i instytucje finansowe.

W Nowym Jorku oficjalnie potwierdzono 7102 przypadki, w tym 2950 nowych. W mieście Nowy Jork, na 6 p.m. 19 marca jest łącznie 3954 potwierdzonych przypadków, w podziale na dzielnice: Bronx 496, Brooklyn 1195, Manhattan 1038, Queens 1042, Staten Island 179. Gubernator zaznaczył, że częstotliwość testowania w Nowym Jorku jest większa, niż w innych stanach, stąd też takie numery – w sumie w stanie NY przetestowano już ponad 32 tysiące osób. 18% osób chorych, jest hospitalizowana. 35 osób zmarło w stanie NY.

Do rozporządzenia zaproszeni zostali również guberantorzy stanów w regionie Nowego Jorku – każdy z tych stanów musi podjąć jednak decyzję indywidualnie. 

Gubernator Andrew M. Cuomo ogłosił dzisiaj, że głównym celem dla stanu jest obecnie zwiększenie ilości łóżek szpitalnych – obecnie w stanie dostępnych jest 50 tysięcy łóżek, liczbę tą trzeba zwiększyć, tak jak i ilość osób, które mogą pracować w służbie zdrowia. Stan szuka również miejsc do stworzenia tymczasowych miejsc szpitalnych, jak np. Javits Center, szkoły itd.

Stan potrzebuje również większej ilości rękawiczek, masek, fartuchów i innych przyborów, za które stan będzie firmom, które są w stanie to wyprodukować, mógł zapłacić cenę premium. Gubernator zaapelował również do zamkniętych gabinetów dentystycznych i medycznych o przekazanie fartuchów i masek, które nie są przez nich obecnie używane. 

Stan potrzebuje również wentylatorów-respiratorów – każdy kto ma tego typu sprzęt, a nie używa go, stan chce taki sprzęt wynająć lub kupić. “Wentylatory/respiratory są dla tej wojny, tym czym rakiety były w czasie II wojny światowej,” powiedział gubernator. 

Jak powiedział gubernator, kłamstwem jest to co powtarzane jest często przez młodych ludzi – młodzi ludzie, również mogą się zarazić i jak podaje CDC 20% zarażonych jest w wieku 20-44 lat. Dodatkowo, można zarażać wirusem, nawet jeżeli nie ma się widocznych symptomów. 

 

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts