Wierni składają hołd Benedyktowi XVI w bazylice watykańskiej

Reklama - Advertisement

Tysiące osób przybywają do Bazyliki świętego Piotra w Rzymie, aby oddać hołd zmarłemu w sobotę Benedyktowi XVI. Ciało papieża seniora wystawiono o 9 rano w poniedziałek na widok publiczny przed ołtarzem głównym bazyliki watykańskiej. Jak poinformował Watykan, w poniedziałek 65 tysięcy wiernych oddało hołd zmarłemu Benedyktowi XVI. 

Papież Benedykt XVI zmarł w wieku 95 lat. Kierował Kościołem katolickim po śmierci Jana Pawła II w latach 2005-2013 roku. Joseph Ratzinger w lutym 2013 roku zrezygnował ze sprawowania papieskiego urzędu, tłumacząc swoją decyzję złym stanem zdrowia.
Papież Franciszek powiedział, że Benedykt XVI był szlachetnym, życzliwym człowiekiem, który był darem dla Kościoła i świata. Ojciec Święty wspominał w sobotę swojego zmarłego poprzednika w czasie tradycyjnych nieszporów za kończący się rok. W trakcie nabożeństwa w Bazylice świętego Piotra Ojciec Święty dziękował za dobro, które uczynił jego poprzednik: “Ze wzruszeniem wspominamy jego osobę, tak szlachetną, tak życzliwą. I czujemy w sercu taką wdzięczność Bogu za to, że dał go Kościołowi i światu. Czujemy wdzięczność także dla niego, za dobro, które uczynił, zwłaszcza za jego świadectwo wiary i modlitwy, szczególnie w ostatnich latach życia”.

Jak się oczekuje, w czwartek 5 stycznia na Plac św. Piotra w Rzymie na pogrzeb Benedykta XVI przybędzie co najmniej 60 tysięcy wiernych, w tym prezydent Andrzej Duda. Tego dnia o godzinie 9.30 rozpocznie się jego msza pogrzebowa, sprawowana przez papieża Franciszka. Papież senior spocznie w Grotach Watykańskich pod Bazyliką świętego Piotra.

Historia pontyfikatu Benedykta XVI

Joseph Alois Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 roku w Marktl am Inn w Bawarii, jako najmłodsze dziecko w rodzinie policjanta i gospodyni domowej – Josepha i Marii Ratzingerów.

Dzieciństwo i młodość spędził w Traunstein nieopodal granicy austriackiej. Pod koniec II wojny światowej, w 1945 roku został wcielony do wojska jako pomocnik w artylerii przeciwlotniczej. W latach 1946-1951 studiował filozofię i teologię we Fryzyndze i Monachium.W 1951 roku przyjął święcenia kapłańskie. Podczas Soboru Watykańskiego II był teologicznym doradcą kardynała Josefa Fringsa, arcybiskupa Kolonii i przewodniczącego episkopatu RFN.

Współpracował nad ostateczną wersją najważniejszych dokumentów soborowych.Później zajmował stanowiska w episkopacie Niemiec oraz w Międzynarodowej Komisji Teologicznej w Watykanie. Arcybiskupem Monachium i Fryzyngi został w marcu 1977, a w czerwcu tego samego roku otrzymał godność kardynalską. Miał tytuł profesora teologii dogmatyki, był autorem kilkudziesięciu książek. Napisał też kilkaset artykułów i rozpraw publikowanych w międzynarodowych pismach teologicznych i dziełach zbiorowych. Był współtwórcą czasopisma teologicznego “Communio”.

W pracach badawczych zajmował się teologią dogmatyczną i fundamentalną, wydał publikacje z zakresu ekumenizmu.Laureat wielu międzynarodowych nagród. Otrzymał kilka doktoratów honorowych, w tym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz w 2000 roku Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.Joseph Ratzinger pełnił wiele ważnych funkcji w Kościele. Przewodniczył między innymi Międzynarodowej Komisji Teologicznej, był członkiem Papieskiej Rady do spraw Popierania Jedności Chrześcijan oraz przewodniczącym Papieskiej Komisji Biblijnej.

Od 1981 do 2005 roku stał na czele Kongregacji Nauki Wiary.
Przed wyborem na papieża ośmiokrotnie odwiedził Polskę. 19 kwietnia 2005 roku, w drugim dniu konklawe, został wybrany na następcę Jana Pawła II. W ciągu 8 lat pontyfikatu opublikował liczne dokumenty, jak konstytucje apostolskie i listy, 3 encykliki, 4 adhortacje apostolskie, a także książki, w tym “Jezus z Nazaretu”, która stała się światowym bestsellerem. Zwołał 5 konsystorzy zwyczajnych, podczas których kreował 90 kardynałów. Wśród nominatów było trzech Polaków: Stanisław Dziwisz, Stanisław Ryłko i Kazimierz Nycz. Pontyfikat Benedykta XVI pod wieloma względami był szczególny dla Polaków, także dzięki temu, że papież często wypowiadał się w naszym języku.
Kiedy w marcu 2006 roku odwiedził polską sekcję Radia Watykańskiego, dziennikarze podarowali mu płyty z nagraniami “Bene detto in polacco” czyli “Dobrze powiedziane po polsku”. Tytuł nawiązywał do włoskiej wersji imienia Benedykt – Benedetto. Na płytach znalazły się papieskie wypowiedzi z audiencji generalnych oraz innych spotkań. Swoją historyczną decyzję o rezygnacji z urzędu Benedykt XVI ogłosił kardynałom po łacinie: “Rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową” – powiedział, ustępując.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Vatican News/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here