Wjazd do NYC będzie jeszcze droższy? Debata wokół “Congestion Pricing”

Advertisement - Reklama

Debata wokół Congestion Pricing – czyli opłaty za wjazd na Manhattan poniżej 60. ulicy – trwa już od jakiegoś czasu. W zależności od tego jaka wersja planu zostanie ostatecznie wprowadzona, wjeżdżający na Manhattan poniżej 60. ulicy kierowcy, będą płacić od $9 do $23 dodatkowo. Plan ma wejść w życie pod koniec 2023 roku. 

Wygenerowane w tej sposób pieniądze, jak motywuje MTA, mają być użyte na poprawę transportu publicznego. Wprowadzenie opłat, ma też mieć na celu poprawę środowiska –  poprzez redukcję korków i ruchu na Manhattanie, poprawić ma się jakość powietrza w tym regionie. 

W czwartek, 25 sierpnia, odbędzie się pierwsze z sześciu zaplanowanych spotkań, w których publika będzie mogła wyrazić swoją opinię w sprawie. Spotkanie odbędzie się wirtualnie i zacznie się o 5 p.m. na ZOOM. Kolejne spotkania organizowane będą jeszcze w nadchodzących dniach. Informacje o tym jak dołączyć do spotkania są na stronie: 

https://new.mta.info/project/CBDTP

Daty kolejnych spotkań:

 Aug. 25, 5 p.m. to 8 p.m.

Aug. 27, 10 a.m. to 1 p.m.

Aug. 28, 1 p.m. to 4 p.m.

Aug. 29, 1 p.m. to 4 p.m.

Aug. 30, 5 p.m. to 8 p.m.

Aug. 31, 10 a.m. to 1 p.m.

Istnieje kilka wersji planu, ale generalnie w godzinach szczytu ( od 6 a.m. – 8 p.m. w dniach tygodnia i od 10 a.m. do 10 p.m. w weekendy), opłata za wjazd poniżej 60. ulicy, wynosić będzie $9 (raz dziennie), jeżeli kierowcy wjadą do strefy płatnej z West Side Highway czy FDR Drive. Całkowitą kwotę $23, będą płacić kierowcy wjeżdżający z innych kierunków. 

Opłaty wynosić mają od $7 – $17 za wjazd poza godzinami szczytu, oraz od $5 do $12 za wjazd nocą. 

Opłata za wjazd do strefy, pobierana będzie tylko raz dziennie, a mieszkańcy, którzy mieszkają na południe od 60. ulicy, będą mogli odliczyć sobie opłaty od podatku stanowego, jeżeli zarabiają mniej niż $60,000 na rok. 

Plan zawiera kilka scenariuszy, zgodnie z którymi kierowcy z New Jersey, wjeżdżający przez tunele Lincoln i Holland czy George Washington Bridge, będą mogli otrzymać kredyt. Szczegóły będą podane. Bez względu jednak na zniżki, kierowcy i politycy z New Jersey sprzeciwiają się propozycji – wjazd i praca na Manhattanie będą jeszcze droższe. Niektórzy politycy w New Jersey, proponują nawet aby zaoferować firmom korzystne warunki, tak aby chciały one otwierać regionalne biura w New Jersey. 

Oficjalnie nazywany The Central Business District (CBD) Tolling Program, będzie pierwszym tego typu programem w USA. 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here