Zmarła Waleria Chrościelewska – wielka patriotka, członkini SWAP

Reklama - Advertisement

28 października zmarła Waleria Chrościelewska, wielka patriotka, członkini Placówki 123 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Pani Waleria była żoną komendanta placówki SWAP, okręg 2. w Nowym Jorku, Antoniego Chrościelewskiego. Para była małżeństwem od 1956 roku.

Jak poinformował w wywiadzie udzielonym w Radio RAMPA w 2015 roku Pan Chrościelewski, Pani Waleria przeszła Syberię, skąd ewakuowana była przez Armię Polską do Iranu, a następnie przewieziona do Afryki. Po zakończeniu wojny, Pani Waleria wraz z rodziną, mieszkała w Wielkiej Brytanii. Jej ojciec walczył w II Korpusie Wojska Polskiego. 

 

W 1951 roku wyemigrowała do USA, gdzie była członkinią m.in. Związku Młodzieży Polskiej w Nowym Jorku, gdzie poznała swojego męża. Pani Waleria zaangażowana była w działalność wielu organizacji polonijnych, takich jak, m.in. SWAP, Związek Śpiewaków Polskich w Ameryce, Polski Dom Narodowy na Greenpoincie, Chór Angelus, do którego należała i który współzałożyła. 

Jak informuje Zarząd Okręgu 2. SWAP, wystawienie zwłok nastąpi w piątek, 2 listopada, w godzinach 2-4 p.m. i 7-9 p.m. w Stobierski Lucas Gardenview Funeral Home na Greenpoincie (161 Driggs Ave, Brooklyn, NY 11222).

Msza święta pogrzebowa odbędzie się w sobotę, 3 listopada o godz. 9 rano w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie. Pogrzeb będzie miał miejsce również w sobotę, 3 listopada, o godz. 1 p.m. w Amerykańskiej Częstochowie, Doylestown, PA.

Pani Waleria wraz z mężem Antonim w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku /2016 r.
RAMPA 620AM
Radio RAMPA na Żywo Dzwoń: 1 (877) RAMPA-22 Radio RAMPA słuchać można na częstotliwości 620 AM w Nowym Jorku, New Jersey i Connecticut w każdą sobotę w godzinach 3:00 p.m. - 9 p.m. lub zawsze i wszędzie poprzez bezpłatną aplikację Radio RAMPA na telefony komórkowe.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here