81. Parada Pułaskiego w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości – 7 października

81. Parada Pułaskiego w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości – 7 października
Reklama:

Piąta Aleja Nowego Jorku zostanie zamknięta w niedzielę, 7 października 2018 w godzinach od 12:00 do 18:00, podczas gdy jak co roku, Polonia połączy się ku czci generała brygady Kazimierza Pułaskiego, bohatera wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, który zmarł w bitwie pod Savannah, Georgia w październiku 1779 roku.

Parada Pułaskiego przejdzie Piątą Aleją, od 35. do 56. ulicy, a rozpocznie się oficjalnie o 12:30 p.m. przy 42 ulicy – gmachu biblioteki nowojorskiej. Na czele Parady, Straż Honorowa Nowego Jorku, oddziały nowojorskiej policji i straży pożarnej, przedstawiciele władz polskich i amerykańskich. Marszałkami Honorowymi tegorocznej Parady wybrani zostali biskup Witold Mroziewski oraz Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy. 

Prezes Komitetu Głównego Parady Pułaskiego, Richard D. Zawisny ogłosił, że biskup Mroziewski będzie też głównym celebrantem liturgii, która tradycyjnie odbędzie się w dzień Parady Pułaskiego, o godz. 9:00 rano, w katedrze św. Patryka przy Piątej Alei. Kurt Burnette, D.D. J.D.Ph.D., J.C.L Biskup
z katolickiej eparchii bizantyjskiej w Passaic, będzie koncelebrował Mszę świętą w Katedrze.

Tematem przewodnim, 81. Parady Pułaskiego w Nowym Jorku będzie “100-lecie Odrodzenia Narodu Polskiego.” Polska mogła się odrodzić dzięki wysiłkom wielu osób i Polaków, którzy walczyli o wolność w czasie Pierwszej Wojny Światowej. Pianista Ignacy Jan Paderewski, marszałek Józef Piłsudski, Roman Dmowski i prezydent Stanów Zjednoczonych Woodrow Wilson, wraz z tysiącami wielu innych, niestrudzenie pracowali nad odrodzeniem się Polski. Naród polski pokonał carską Rosję, Austro-Węgry i Prusy – kraje, które dokonały rozbioru Polski i okupowały polskie ziemie przez 123 lata.

Honorowy Thomas J. Duch, kierownik Miasta Garfield w NJ, poprowadzi paradę jako Główny Marszałek. W tym roku jako pierwsze, maszerować będą kontyngenty ze stanu New Jersey, ponieważ stamtąd pochodzi Główny Marszałek. Następnie maszerować będą kontyngenty z Nowego Jorku i Connecticut.  

Na tydzień przed Paradą, jak co roku, odbywa się uroczysty bankiet w hotelu Marriott Marquis na Times Square. Wówczas prezentowani są marszałkowie poszczególnych kontyngentów wraz z Miss Polonia i Junior Miss Polonia. 

W dniu samej Parady, Komitet Parady Pułaskiego organizuje również uroczyste śniadanie przed Paradą – odbędzie się ono po Mszy Świętej w 3 West Club przy 51st Street. W sprawie biletów należy kontaktować się z David M. Kopala pod numerem telefonu (908) 265-8165. W śniadaniu udział biorą członkowie komitetu głównego Parady Pułaskiego, przedstawiciele władz amerykańskich i polskich, oraz sponsorzy wydarzenia.

“Parada Pułaskiego organizowana jest na Piątej Alei od 1937 r. i jest drugą, najdłuższą paradą w
historii Nowego Jorku, która maszeruje bez względu na pogodę, w deszczu lub w słońcu”, powiedział przewodniczący Komitetu Głównego Parady Pułaskiego, Richard Zawisny.

Komitet Główny Parady Pułaskiego

Posłuchaj zapowiedzi Parady w Radio RAMPA:

 

Tak było rok temu:

80. Parada Pułaskiego w obiektywie RAMPA Photo

Relacja wideo z 80. Parady Pułaskiego!

Thomas Duch z NJ został Głównym Marszałkiem Parady Pułaskiego 2018

 

 

 

 

RAMPA 620AM
Radio RAMPA na Żywo Dzwoń: 1 (877) RAMPA-22 Radio RAMPA słuchać można na częstotliwości 620 AM w Nowym Jorku, New Jersey i Connecticut w każdą sobotę w godzinach 3:00 p.m. - 9 p.m. lub zawsze i wszędzie poprzez bezpłatną aplikację Radio RAMPA na telefony komórkowe.

About The Author

Radio RAMPA na Żywo Dzwoń: 1 (877) RAMPA-22 Radio RAMPA słuchać można na częstotliwości 620 AM w Nowym Jorku, New Jersey i Connecticut w każdą sobotę w godzinach 3:00 p.m. - 9 p.m. lub zawsze i wszędzie poprzez bezpłatną aplikację Radio RAMPA na telefony komórkowe.

Related posts