90. lat Myszki Mickey!

90 lat temu, 18 listopada 1928 roku, w kinie “Colony” w Nowym Jorku po raz pierwszy pokazano animowany film dźwiękowy z Myszką Miki. W obrazie pod tytułem “Parowiec Willie” (“Steamboat Willie”), głównemu bohaterowi głosu udzielił sam Walt Disney, który był także autorem scenariusza. Film od samego początku podbił serca najmłodszych widzów.

Film był pierwszym sukcesem postaci Myszki Miki i początkiem jej kariery, która trwa do dzisiaj. Wcześniej, w maju 1928 roku, pokazano niemy jeszcze film z udziałem Myszki Miki zatytułowany “Plane Crazy”. Początkowo Walt Disney chciał, aby nowa postać nazywała się Mortimer Mouse, jednak nie zgodziła się na to jego żona – Lillian.

Walt Disney zdobył rekordową liczbę 59 nominacji do Oscara za swoje produkcje. 22 razy został nagrodzony statuetkami, jest też siedmiokrotnym zdobywcą Nagrody Emmy.

W 1932 roku Walt Disney dostał honorowego Oscara za stworzenie postaci Myszki Miki. W 1940 roku Myszka Miki zagrała w nagrodzonym Oscarem pełnometrażowym filmie “Fantazja”. Łącznie w latach “złotej epoki kreskówek” – od 1928 do 1953 roku – powstało ponad 130 odcinków bajki z Myszką Miki. Głosu Walt Disney udzielał jej do połowy lat 40.

Posłuchaj więcej:

(IAR/RadioRAMPA)

RAMPA 620AM
Radio RAMPA na Żywo Dzwoń: 1 (877) RAMPA-22 Radio RAMPA słuchać można na częstotliwości 620 AM w Nowym Jorku, New Jersey i Connecticut w każdą sobotę w godzinach 3:00 p.m. - 9 p.m. lub zawsze i wszędzie poprzez bezpłatną aplikację Radio RAMPA na telefony komórkowe.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here