Festiwal Niepodległości Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku

Reklama - Advertisement

17 listopada, Instytut Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku zorganizował Festiwal Niepodległości – wydarzenie skierowane było przede wszystkim do rodzin, dzieci i młodzieży i na celu miało kontynuowanie obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Wydarzenie miejsce miało w siedzibie Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej przy McGuinness Blvd. na Greenpoincie. Instytut z tej okazji gościł delegację Instytutu Pamięci Narodowej z Polski: dyrektora Archiwum IPN Marzenę Kruk i dyrektora Biura Edukacji Narodowej Adama Hlebowicza. Goście przybyli, aby otworzyć wystawę o Instytucie Józefa Piłsudskiego przygotowaną przez IPN z okazji 75-lecia działalności naszej placówki. Wystawę można oglądać do końca listopada w siedzibie PSFCU przy 100 McGuinness Blvd.

Podczas Festiwalu Niepodległości ogłoszone zostały wyniki i wręczono nagrody i dyplomy zwycięzcom konkursu zatytułowanego “Ignacy Paderewski i Thomas Woodrow Wilson – przyjaźń, która przyniosła niepodległość.” Konkurs adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa małopolskiego oraz uczniów uczęszczających do Polskich Szkół Dokształcających na Wschodnim Wybrzeżu zorganizowało Kuratorium Oświaty w Krakowie. Patronat honorowy nad konkursem objął Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce we współpracy z Centralą Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce i Klubem Gazety Polskiej w Nowym Jorku – stąd obecność prezes CPSD, Doroty Andraki oraz pana Macieja Rusińskiego z KGP.

Podczas wydarzenia wręczono również dyplomy wszystkim uczestnikom wakacyjnego konkursu fotograficznego ,,Historia w obiektywie na wakacyjnym szlaku ” – nadesłane w konkursie prace można było obejrzeć na przygotowanej wystawie.

Absolutną atrakcją dnia, był występ Polskiego Instytutu Teatralnego w NY, który zaprezentował spektakl “Pchła Szachrajka” w reżyserii Izabeli Laskowskiej.

Materiał o Festiwalu wyemitowany został w sobotę, 24 listopada na antenie Radio RAMPA 620 AM. Poniżej galeria zdjęć.

Źródło: Instytut Józefa Piłsudskiego

 

RAMPA 620AM
Radio RAMPA na Żywo Dzwoń: 1 (877) RAMPA-22 Radio RAMPA słuchać można na częstotliwości 620 AM w Nowym Jorku, New Jersey i Connecticut w każdą sobotę w godzinach 3:00 p.m. - 9 p.m. lub zawsze i wszędzie poprzez bezpłatną aplikację Radio RAMPA na telefony komórkowe.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here