Gala Nagród Instytutu Józefa Piłsudskiego 2018

Gala Nagród Instytutu Józefa Piłsudskiego 2018
Photo Credit To Instytut Józefa Piłsudskiego

Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce po raz kolejny przyznał nagrody wybitnym przedstawicielom nauki i sztuki. Medale zostały wręczone na uroczystej gali, która odbyła się 12 października w salonach Konsulatu Generalnego RP.

Wręczenie Nagród Instytutu jest jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń polonijnych w Stanach Zjednoczonych. Promuje polską kulturę, naukę i biznes w USA  wyróżniając wybitnych naukowców, artystów i działaczy społecznych.

W tym roku medale Instytutu Piłsudskiego otrzymały następujące osoby:

 Alicja Winnicki, kurator 14 dystryktu NYC Board of Education, wcześniej dyrektor amerykańskiej szkoły publicznej PS 34 i nauczyciel szkół amerykańskich. Alicja Winnicki konsoliduje środowisko polonijne i współpracuje z lokalnymi amerykańskimi politykami. Alicja Winnicki otrzymała Marshal Józef Piłsudski Leadership and Achievement Award za wybitne osiągnięcia w dziedzinie szkolnictwa i działalności polonijnej.

Prof. Mariusz Wołos, polski historyk i eseista, profesor nauk humanistycznych, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Instytutu Historii PAN w Warszawie. Profesor Wołos otrzymał Wacław Jędrzejewicz History Medal za wybitne osiągnięcia w dziedzinie historii, a szczególnie badań dotyczących okresu XX-lecia Międzywojennego w Polsce.

Prof. Wacław Szybalski, wybitny naukowiec światowej sławy, pionier nowoczesnej biotechnologii i prekursor naukowy szeregu noblistów. Intelektualista, gorący polski i lwowski patriota. Profesor Szybalski otrzymał Maria Skłodowska-Curie Medal za wybitne osiągnięcia w dziedzinie biotechnologii i genetyki.

Dr Bohdan Urbankowski, polski poeta, eseista, dramaturg i filozof. Jest autorem ponad 50-ciu książek, dramatów, esejów i zbiorów poezji. Wybitny znawca dzieła i postaci marszałka Józefa Piłsudskiego.  Dr Urbankowski otrzymał Joseph Conrad Literature Medal za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości literackiej i publicystycznej.

W ubiegłych latach medale Instytutu otrzymali między innymi: Barbara Mikulski, senator USA, Zbigniew Gluza, wydawca, dr Hilary Koprowski, mikrobiolog, Richard M. Watt, pisarz, prof. Andrzej Nowak, historyk, prof. Timothy Snyder, historyk, prof. Krzysztof Szwagrzyk, historyk, Henryk Górecki, kompozytor, Rafał Olbiński, grafik, Andrzej Pityński, rzeźbiarz, Alina Czerniakowska, reżyser filmów dokumentalnych i Leszek Długosz, poeta, aktor, kompozytor.

Tegoroczna Gala Nagród Instytutu była wyjątkowa, ponieważ odbyła się w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uświetnił ją recital tenora Piotra Buszewskiego, który wystąpił m.in. z koncertem pieśni legionowych. Podczas Gali rozstrzygnięty został również  wakacyjny konkurs fotograficzny,  skierowany do polonijnych uczniów.

Gala odbyła się pod honorowym patronatem wiceprezesa Rady Ministrów, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego.

 

 

RAMPA 620AM
Radio RAMPA na Żywo Dzwoń: 1 (877) RAMPA-22 Radio RAMPA słuchać można na częstotliwości 620 AM w Nowym Jorku, New Jersey i Connecticut w każdą sobotę w godzinach 3:00 p.m. - 9 p.m. lub zawsze i wszędzie poprzez bezpłatną aplikację Radio RAMPA na telefony komórkowe.

About The Author

Radio RAMPA na Żywo Dzwoń: 1 (877) RAMPA-22 Radio RAMPA słuchać można na częstotliwości 620 AM w Nowym Jorku, New Jersey i Connecticut w każdą sobotę w godzinach 3:00 p.m. - 9 p.m. lub zawsze i wszędzie poprzez bezpłatną aplikację Radio RAMPA na telefony komórkowe.

Related posts