NYC: braki kadrowe doprowadzą do kryzysu w udzielaniu pierwszej pomocy?

Reklama - Advertisement

Pracownicy służb publicznych w mieście Nowy Jork zostali postawieni przed wyborem – albo do piątku, 29 października, przyjmą przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, albo od poniedziałku, będą musieli udać się na bezpłatny urlop. Sytuacja dotyczy około 160 tysięcy pracowników miejskich służb, wśród nich policjanci, strażacy, pracownicy karetek pogotowia czy działu sanitarnego. Pomimo nakazu, tysiące pracowników tych służb, nie jest zaszczepionych. Miasto przygotowuje się na ewentualne braki w kadrach, poczynając od poniedziałku.

Pomimo, że odnotowano wzrost w liczbie osób zaszczepionych, w każdym z głównych sektorów zatrudnienia, wciąż tysiące pracowników nie zgadza się z nakazem. Wprost zapowiadają, że w poniedziałek, nie stawią się do pracy. Wielu z nich protestowało w mijającym tygodniu pod m.in. domem burmistrza miasta Billa de Blasio, który pozostaje nieugięty przy swojej decyzji. 

 

Istnieje jednak realne zagrożenie, że od poniedziałku, Nowojorczycy spotkają się z opoźnieniami w otrzymaniu pierwszej pomocy – istnieje zagrożenie, że z powodu braków kadrowych, wzrośnie czas oczekiwania np. na karetkę czy uzyskanie pomocy przy ugaszeniu pożaru. Wielu pracowników zapowiada, że niestawi się do pracy, a widoczne to było już w piątek – pięć strażnić na Bronxie i Manhattanie było nie czynnych z powodu braku pracowników. Zanotowano również braki kadrowe wśród pracowników działu sanitarnego, którzy odpowiedzialni są za m.in. odbiór śmieci.  

W rozmowie z Radio RAMPA, radny Robert Holden, który reprezentuje dystrykt 30 na Queensie, powiedział, że liczy na to, iż w ostatniej chwili burmistrz Bill de Blasio zmieni zdanie i dojdzie do kompromisu. Jak tłumaczył też radny, rada miasta mogłaby powziąć niezależne od burmistrza kroki, jednak nie rozpoczęto w tym kierunku żadnych działań. Pełna rozmowa:

Radny NYC Robert Holden o wymogu szczepień, wyborach na burmistrza i lokalnych sprawach dystryktu 30. – Radio RAMPA (Polish)

 

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here