Pierwsza Dama RP spotkała się z Pierwszą Damą USA

Advertisement - Reklama

Jak podaje Kancelaria Prezydenta RP, 1 marca, w Białym Domu odbyło się spotkanie Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser–Dudy i Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych Jill Biden. Tematem rozmowy były m.in. aktualne i długoterminowe wyzwania w zakresie wsparcia Ukraińców oraz bezpieczeństwo żywnościowe w krajach afrykańskich.

Małżonki Prezydentów Polski i USA rozpoczęły rozmowy o działaniach humanitarnych na rzecz ofiar wojny w Ukrainie wkrótce po wybuchu konfliktu, w marcu 2022 roku. W środę miały okazję omówić podjęte dotychczas kroki oraz zastanowić się nad rozwiązaniami długoterminowymi. Agata Kornhauser–Duda podziękowała swojej rozmówczyni za jej osobiste zaangażowanie w inicjatywy pomocowe. Dostrzegając historyczny wymiar niedawnej wizyty amerykańskiego przywódcy w Kijowie i Warszawie Agata Kornhauser–Duda podziękowała także za jedność NATO i Stanów Zjednoczonych we wsparciu dla Ukrainy walczącej o wolność, suwerenność i niepodległość nie tylko własną, ale także naszej części Europy i świata. 

Małżonka Prezydenta RP przedstawiła sytuację uchodźców ukraińskich w Polsce. W tym obszarze przekazała informacje na temat systemu edukacji, którym objęte są ukraińskie dzieci przebywające obecnie w naszym kraju, podkreślając konieczność zintensyfikowania starań zmierzających do objęcia obowiązkiem szkolnym dzieci nie włączonych dotychczas w polski ani ukraiński system. Kwestię reform oraz wprowadzenia nowych standardów w edukacji Panie podjęły też w kontekście odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny.  

Agata Kornhauser–Duda poinformowała o prowadzonych w Polsce szkoleniach dla ukraińskiego personelu medycznego oraz o pilnych potrzebach w obszarze wyposażenia w sprzęt medyczny tzw. „szpitali na kółkach” organizowanych na terenach zniszczonych wskutek działań wojennych. 

W ubiegłym tygodniu Jill Biden przebywała z wizytą w Namibii i Kenii, gdzie rozmawiała m.in. na temat wzmocnienia pozycji kobiet i młodzieży oraz bezpieczeństwa żywnościowego w regionie. Przed wojną Ukraina i Rosja odgrywały wiodącą rolę w zaopatrywaniu światowych rynków w żywność; zapewniały dostawy zbóż do wielu krajów Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Pierwsza Dama USA opisała bardzo trudną sytuację panującą w Kenii i Namibii: brak wody, żywności, groźbę klęski głodu spowodowaną suszą. Podkreśliła potrzebę zaangażowania się innych państw świata w pomoc temu regionowi. Agata Kornhauser–Duda, która w ubiegłym roku odwiedziła Senegal, zwróciła uwagę na problem dostępu do edukacji dziewcząt z krajów afrykańskich.

Kolejnym zagadnieniem poruszonym przez Małżonki Prezydentów Polski i USA była profilaktyka zdrowotna wśród kobiet i dziewcząt, szczególnie w sferze chorób onkologicznych. Panie Prezydentowe zgodziły się co do konieczności propagowania wśród obywateli obu krajów regularnych badań przesiewowych oraz kształtowania nawyków prozdrowotnych od najwcześniejszych lat życia.  

Agata Kornhauser–Duda i Jill Biden omówiły również rozwiązania funkcjonujące w polskim i amerykańskim systemie szkolnictwa w zakresie edukacji dzieci niepełnosprawnych. Nawiązały do opieki nad ukraińskimi sierotami z niepełnosprawnościami ewakuowanymi z Ukrainy przez Polskę do specjalistycznych ośrodków w innych krajach. 

W spotkaniu uczestniczyli Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Marek Magierowski i Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w KPRP. 

Celem wizyty Agaty Kornhauser–Dudy w Waszyngtonie było wzmocnienie partnerstwa międzynarodowego na rzecz uchodźców przebywających w Polsce oraz mieszkańców Ukrainy pozostających w ogarniętym wojną kraju. Pierwsza Dama RP wystąpiła w debacie podczas konferencji „Commemorating the One–Year Mark of the Inhumane and Full–Scale Russian Invasion of Ukraine”. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli Kongresu Stanów Zjednoczonych, amerykańskiej administracji, ambasadorów i dyplomatów, a także polskich i międzynarodowych think– thanków i organizacji non–profit. Małżonka Prezydenta PR spotkała się również z byłą przewodniczącą Izby Reprezentantów, kongresmenką Nancy Pelosi oraz paniami ambasador Republiki Litewskiej i Republiki Włoskiej w Stanach Zjednoczonych Ameryki. 

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here