Polska i Stany Zjednoczone wznowiły dialog strategiczny – wiceminister Spraw Zagranicznych Polski w Waszyngtonie

Reklama - Advertisement

Polska i Stany Zjednoczone wznowiły dialog strategiczny. Poinformował o tym przebywający w Waszyngtonie wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki. Po rozmowach w Departamencie Stanu Cichocki powiedział, że zbliżająca się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu będzie okazją do ogłoszenia istotnego postępu we wszystkich kluczowych dziedzinach współpracy polsko-amerykańskiej. 

“Mamy pełną zgodność interesów narodowych ze Stanami Zjednoczonymi, dzisiejszy dzień po raz kolejny to potwierdził. Po dwuletniej przerwie spotkaliśmy się z formacie dialogu strategicznego, który daje okazję do porozmawiania w szerszym gronie, z udziałem specjalistów, o szerokiej gamie kwestii dotyczących polityki bezpieczeństwa, bezpieczeństwa energetycznego, relacji transatlantyckich, relacji w Europie, sąsiedztwa europejskiego – rezultaty przeszły nasze oczekiwania,” powiedział wiceminister. 

Bartosz Cichocki przyznał, że podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy zostaną ogłoszone konkretne decyzje. Na pytanie korespondenta Polskiego Radia, czy będą one dotyczyć zakupu przez Polskę amerykańskiego uzbrojenia, wiceminister odpowiedział: „Podoba mi się pańskie myślenie”. 

Dodatkowo, Bartosz Cichocki skomentował decyzję o ekstradycji do Polski Dariusza Przywieczerskiego. Wiceminister ocenił, że decyzja ta jest ostrzeżeniem dla przestępców, którzy złamali polskie prawo. Według wiceministra Cichockiego, tak późna deportacja skazanego za udział w aferze FOZZ jest winą poprzednich rządów. 

Bartosz Cichocki nie chciał ujawnić, kiedy Dariusz Przywieczerski zostanie deportowany do Polski. Powiedział tylko, że procedura ta odbędzie się w odpowiednim czasie. Wiceminister ocenił, że tak późna ekstradycja do Polski Dariusza Przywieczerskiego wynika z faktu, iż poprzednie rządy nie zajmowały się łapaniem złoczyńców tak jak powinny. 
Dziś Sąd Okręgowy w Warszawie potwierdził, że Dariusz Przywieczerski wkrótce ma trafić w ręce polskiej policji. Mężczyzna został zatrzymany na terenie Stanów Zjednoczonych, a amerykańskie władze zgodziły się na jego ekstradycję. Przywieczerski był skazany na 3 i pół roku więzienia za wyprowadzenie z Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego setek milionów złotych. Od kilkunastu lat był ścigany na podstawie listu gończego. Procedury ekstradycyjne rozpoczęli już funkcjonariusze wydziału konwojowego Komendy Głównej Policji. 

(IAR)

RAMPA 620AM
Radio RAMPA na Żywo Dzwoń: 1 (877) RAMPA-22 Radio RAMPA słuchać można na częstotliwości 620 AM w Nowym Jorku, New Jersey i Connecticut w każdą sobotę w godzinach 3:00 p.m. - 9 p.m. lub zawsze i wszędzie poprzez bezpłatną aplikację Radio RAMPA na telefony komórkowe.
RAMPA 620AM

Latest posts by RAMPA 620AM (see all)

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here