Niagara w kolorach białym i czerwonym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski

Reklama - Advertisement

To było niezapomniane wydarzenie. W sobotę, 21 lipca, wodospad Niagara podświetlony został na biało i czerwono – wszystko z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ten weekend w Buffalo, na północy stanu Nowy Jork, zorganizowany został polski weekend patriotyczny.

W niedzielę, ulicami miasta przeszła jubileuszowa, 80. Parada Pułaskiego. Motywem przewodnim tegorocznej parady, była setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Tysiące Amerykanów polskiego pochodzenia wzięło udział w paradzie, ale i towarzyszącemu jej festiwalowi polskiej kultury i koncertach zespołów polonijnych. Odbywały się one w Cheektowaga, 90-tysięcznym mieście stanowiącym wschodnie przedmieścia Buffalo, gdzie prawie 40% mieszkańców przyznaje się do polskich korzeni. Gośćmi honorowymi parady byli senator Anna Maria Anders, bokser Adam Kownacki, a także amerykańska aktorka polskiego pochodzenia Loretta Swit, znana z roli margaret “Hot Lips” Houlihan z serialu M.A.S.H.

Przy okazji parady odbył się festiwal polonijny, podczas którego prezentowano polską sztukę, kuchnię i muzykę. Występowali m.in. Lenny Gomułka z zespołem Chicago Busz czy gość z Polski, disco-music star Junior. 

Dzień wcześniej, miejsce miała uroczysta gala również celebrująca polską niepodległość, podczas której wręczono nagrody za działalność na rzecz Polonii w USA – Lady Blanka Rosenstiel, honorowy konsul Polski w Miami, otrzymała the Polish Culture Lifetime Achievement Award, a aktorka Loretta Swit, uhonorowana została the Polish American Icon Award. 

Zdjęcia: Patrycja Sroczyk

Posłuchajcie jak o wydarzeniach tego weekendu, prosto z Buffalo, mówiła nasza korespondentka, Patrycja Sroczyk, podczas audycji Radio RAMPA na fali 620 AM w sobotę:

Niagara podświetlona będzie na biało-czerwono dla Polski!

(Tekst: IAR/Radio RAMPA)

RAMPA 620AM
Radio RAMPA na Żywo Dzwoń: 1 (877) RAMPA-22 Radio RAMPA słuchać można na częstotliwości 620 AM w Nowym Jorku, New Jersey i Connecticut w każdą sobotę w godzinach 3:00 p.m. - 9 p.m. lub zawsze i wszędzie poprzez bezpłatną aplikację Radio RAMPA na telefony komórkowe.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here