Noc Muzeów w Instytucie Józefa Piłsudskiego – niedziela, 19 maja

Reklama - Advertisement

Instytut Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku zaprasza w dniu 19 maja (niedziela) w godzinach od 17:30-21:00

na „Noc Muzeów 2019″ 

Tegoroczna Noc Muzeów będzie poświęcona postaci gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego

Gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski wciąż fascynuje wiele osób. Był jednym z legendarnych oficerów Marszałka Piłsudskiego, jego zaufanym adiutantem, jedną z najbliższych mu osób. Obdarzony ułańską fantazją, lew salonowy, obracający się w środowisku artystów i literatów, prawdziwy człowiek renesansu. Z wykształcenia lekarz, z zamiłowania poeta i artysta, Wieniawa był nade wszystko żołnierzem, gorącym patriotą, gorliwie oddanym sprawom ojczyzny. 

W archiwum Instytutu J. Piłsudskiego znajduje się wiele pamiątek po generale, między innymi unikalne fotografie, odznaczenia, fragmenty jego poezji i listów. Pamiątki, a także film Grzegorza Gajewskiego “Wieniawa”, będą prezentowane 19 maja w trakcie tegorocznej Nocy Muzeów.

W programie także:

  • prezentacja mundurów i sprzętu wojskowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie ze zbiorów Instytutu,
  • prezentacja wystawy o działalności Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z IJP,
  • kiermasz książek.

Sponsorem “Nocy Muzeów 2019” będzie Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa a także NYC Department of Cultural Affairs.

O szczegółach na antenie Radio RAMPA opowiada dr Iwona Korga, prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego.

 

 

RAMPA 620AM
Radio RAMPA na Żywo Dzwoń: 1 (877) RAMPA-22 Radio RAMPA słuchać można na częstotliwości 620 AM w Nowym Jorku, New Jersey i Connecticut w każdą sobotę w godzinach 3:00 p.m. - 9 p.m. lub zawsze i wszędzie poprzez bezpłatną aplikację Radio RAMPA na telefony komórkowe.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here