Nie żyje Olga Jackowska – Kora, ikona polskiego rocka – wspomnienie

Advertisement

Nie żyje Olga Jackowska – Kora, ikona polskiego rocka, laureatka wszystkich najcenniejszych nagród muzycznych w Polsce, autorka oryginalnych tekstów piosenek i wierszy. Miała 67 lat. Przez cały okres muzycznej kariery związana z “Maanamem”, będąc zarazem jego najbardziej charakterystyczną postacią. Nagrała z tym zespołem 33 single i 18 albumów.

W 1979 roku “Maanam” i Kora wydali swój pierwszy utwór. Później zaczęli występować na festiwalach. Przełom stanowił występ w Opolu. “Maanam” odniósł tam ogromny sukces i stał się gwiazdą polskiej muzyki niezależnej. Autorką sukcesu w dużej mierze była Kora. Na początku 1980 roku ukazał się niezwykle popularny singel Kory i “Maanamu” “Boskie Buenos / Żądza pieniądza”.

W dużej mierze dzięki swojej charyzmatycznej wokalistce “Maanam” odnosił wielkie sukcesy i był jednym z najbardziej popularnych zespołów. Odbywał trasy po Europie. Grał często w Niemczech. Wystąpił między innymi w Danii na festiwal w Roskilde, gdzie miał okazję zaprezentować się w towarzystwie największych gwiazd muzyki. Jednym z wielkich przebojów Kory i “Maanamu” był utwor “Kocham Cię, kochanie moje”.

31 grudnia 2008 roku działalność “Maanamu”został zawieszona. Od początku 2009 roku piosenkarka występowała z dawnymi muzykami, używając swojego pseudonimu jako nazwy zespołu. 

Kora zmarła nad ranem, w swoim domu w Bliżowie na Roztoczu, w otoczeniu najbliższych osób. W 2014 roku ujawniła, że jest chora na raka.

(IAR)

Posłuchajcie wspomnienia o Korze, jakie dzięki materiałom Informacyjnej Agencji Radiowej wyemitowaliśmy na antenie Radio RAMPA na fali 620 AM w NYC w sobotę, 28 lipca.

 

 

RAMPA 620AM
Radio RAMPA na Żywo Dzwoń: 1 (877) RAMPA-22 Radio RAMPA słuchać można na częstotliwości 620 AM w Nowym Jorku, New Jersey i Connecticut w każdą sobotę w godzinach 3:00 p.m. - 9 p.m. lub zawsze i wszędzie poprzez bezpłatną aplikację Radio RAMPA na telefony komórkowe.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here