Z OSTATNIEJ CHWILI: Ameryka zbombardowała ISIS w Afganistanie “matką wszystkich bomb”

Z OSTATNIEJ CHWILI: Ameryka zbombardowała ISIS w Afganistanie “matką wszystkich bomb”

Wiadomość z ostatniej chwili, Biały Dom oraz Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdzają, że Stany Zjednoczone użyły najbardziej rażącej nieatomowej bomby jaką posiadają, aby zniszczyć kompleks tuneli i jaskiń należący do ISIS. Celem było zniszczenie jednej z największych baz ISIS we wschodniej części Afganistanu – korzystając z tego kompleksu komunikacyjnego, wojownicy ISIS mogą swobodnie przemieszczać się.

Atak miejsce miał o godz. 7:30 p.m. czasu lokalnego. Użyta bomba to GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast Bomb (MOAB), wyprodukowana przez wojsko amerykańskie w czasie wojny w Iraku, ale po raz pierwszy w historii użyta właśnie dzisiaj. Biały Dom zapewnił, że przy wykonywaniu ataku, wojsko amerykańskie zachowało wszelkie środki ostrożności konieczne aby ochronić cywilów.

Nie wiadomo jeszcze jaka jest skala zniszczeń. Prezydent Donald Trump nazwał atak “kolejnym udanym krokiem” wojska amerykańskiego, choć, jak podaje CNN, nie potwierdził czy osobiście podpisał zgodę na użycie bomby MOAB.

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Dziennikarka z pasji i wykształcenia; prezenterka radiowa i telewizyjna; konferansjer.

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *